Novinky
01.07.2022
V týdnu okolo svátků máme OTEVŘENO
Okolo svátků (tj. v pondělí 4. 7., čtvrtek 7. 7. a pátek 8. 7.) máme otevřeno v plném rozsahu. Zavřeno je pouze na vlastní svátky, tj. v úterý 5. 7. ... číst celé
13.05.2022
Výsledky slosování o hru "Třináctá komnata"
V průběhu dubna jsme vyhlásili možnost zúčastnit se slosování o hru "Třináctá komnata". Slosování proběhlo počátkem května a zúčastnilo se jej 215 záj... číst celé
01.04.2022
Byli jsme nominováni na zlatý Bludný balvan spolku Sisyfos
TENTO ČLÁNEK BYL APRÍL. Ve skutečnosti jsme žádnou cenu nedostali ani jsme nebyli nominováni. Ale vzhledem k jiným nominacím by se tak klidně mohlo st... číst celé
Zobrazit všechny novinky
Slovensko

Další podání na Slovenskou poštu je plánováno na 21. 7. 2022. Uzávěrka objednávek 18. 7. 2022 v 10:00 hod. Pro ceny v eurech přepněte prosím měnu v horním řádku vpravo.

  1. Úvod
  2. Nové knihy
  3. Ajahn Brahm: Kráva, která plakala

Ajahn Brahm: Kráva, která plakala

buddhistické příběhy o štěstí inspirované thajskou klášterní tradicí z pera angličana, jež se již v raném věku stal mnichem ( 221 str. B5) (vydání Alternativa 2007)

  ... Toho dne potřebovali věznicím v okolí Perthu dodat hovězí. Porážely se tedy krávy. Jednou ranou omráčit, druhou ranou zabít. Den ubíhal a on už ... celý popis
Dostupnost
nová - máme 8 ks
Doporučená cena:
259,00 Kč
241,00 Kč
219,09 Kč
bez DPH
ks
Číslo produktu:AT020-B1orB5-093
EAN kód:9788086936093
Nakladatel:Alternativa
Autor:Aj
Barva:or
Hlídat cenu / dostupnost
Bližší informace

 

... Toho dne potřebovali věznicím v okolí Perthu dodat hovězí. Porážely se tedy krávy. Jednou ranou omráčit, druhou ranou zabít. Den ubíhal a on už porazil hezkou řádku zvířat, když k němu přišla kráva, jakou ještě nikdy neviděl. Tahle kráva mlčela. Ani nezakňourala. Hlavu měla svěšenou, když kráčela, cílevědomě, dobrovolně, pomalu na místo vedle plošiny. Nesvíjela se ani se nekroutila a nesnažila se uniknout.
Když došla na značku, zvedla hlavu a zadívala se na svého kata. Stála absolutně klidně.
Ten Ir nikdy předtím nic takového neviděl. Byl tak zmatený, že nevěděl, co má dělat. Nemohl zdvihnout pistoli a nemohl odvrátit pohled od očí té krávy. Ta kráva se mu dívala přímo do duše.
Octl se někde v bezčasí. Nedokázal mi říct, jak dlouho to trvalo, ale jak si tak zírali do očí, všiml si něčeho, co jím otřáslo ještě víc. Krávy mají hodně velké oči. Viděl jak se v jejím levém oku, těsně pod dolním víčkem, začíná hromadit voda. Bylo jí stále víc a víc, až ji víčko nedokázalo zadržet, a tak začala stékat pramínkem po tváři a vytvářet třpytivou stružku slzí. Dávno zavřené brány jeho srdce se začaly otevírat. Jak tak nevěřícně zíral, spatřil, že v pravém oku krávy, těsně nad dolním víčkem, se hromadí voda, je jí stále víc, až jí nakonec víčko nemohlo zadržet. Druhý pramínek vody zvolna tekl po tváři. A ten muž se zhroutil.
Ta kráva opravdu plakala.
Vyprávěl mi, že odhodil elektrickou pistoli, vychrlil na dozorce všechna sprostá slova, která znal, ať si s ním dělají, co chtějí, "ALE TADLE KRÁVA NA PORÁŽKU NEPUDE!"
Nakonec mi ještě sdělil, že je teď vegetarián.
Ten příběh byl pravdivý. Ostatní chovanci té věznice to potvrdili. Kráva, která plakala, dokázala vysvětlit jednomu strašlivému násilníkovi, co to znamená dbát.
(str. 122)

Možná že je to fér!

Často když jsme v depresi, myslíme si: "To není fér! Proč zrovna já?" Všechno by bylo jednodušší, kdyby byl život spravedlivější.

V meditačním kurzu, který jsem kdysi vedl v jedné věznici, se stalo, že mě jeden vězeň středního věku po pravidelném sezení požádal o rozhovor. Chodil do kurzu už několik měsíců a znal jsem ho docela dobře.

"Brahme," začal. "Chtěl jsem ti říct, že jsem nespáchal zločin, za který mě zavřeli do tohohle lapáku. Jsem nevinný. Vím, že tohle říká spousta muklů a že lžou, ale já ti říkám pravdu. Nelhal bych ti, Brahme, tobě ne." Věřil jsem mu. Okolnosti a jeho chování mně napovídaly, že mluví pravdu. Začal jsem dumat o tom, jak je to nespravedlivé, a uvažoval jsem, jak bych mohl tuhle hroznou nespravedlnost napravit. On ale přerušil mé úvahy.

S rošťáckým úsměvem dodal: "Jenže víš, Brahme, já mám na triku tolik dalších zločinů, při kterých mě nechytli, že bych řekl, že je to vlastně docela fér!"

Rozesmál jsem se na celé kolo. Ten starý dareba dokonale pochopil zákon karmické odplaty, dokonce lépe než někteří mniši, které znám.

Kolikrát spácháme nějaký "zločin", někomu ublížíme zlomyslným činem, a neodpykáme si ho? Řekneme snad někdy: "To není fér? Proč mě nechytili?"

Zato když trpíme bez zjevného důvodu, hned naříkáme: "To není fér! Proč zrovna já?" Možná to je fér. Jako ten vězeň v mé historce máme možná na triku tolik dalších "zločinů", při kterých nás nenachytali, že život nakonec je fér.

(str. 101)

Zboží zařazeno v kategoriích
E-novinky jednou za 14 dnů
při zájmu o zasílání novinek vložte prosím Váš e-mail
Neváhejte se zeptat:
Po-Pá 10-18
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz