Říjnové odpočítávání - výprodej vybraných knih za stále se snižující ceny od 29 do 1 Kč za knihu!
Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Poslední články
15.09.2022
Říjnové odpočítávání 2022 - největší výběr je zpočátku
Blíží se další říjnové odpočítávání, ve kterém najdete téměř 300 knih vyřazených z antikvariátu a cca 1000 knih mimo náš obor, které střádáme ve sklep... číst celé
06.09.2022
Festival Evolution 16. - 18. 9. 2022
Další ročník festivalu se přiblížil a my budeme jako obvykle přitom. Najdete nás v Křižíkově pavilonu C ve stánku C23. Pokud si poznamenáte heslo "SO... číst celé
10.08.2022
Homeopatické knihy nejen z nakladatelství Elfa
Homeopatie je skvělá léčebná metoda, která používá vše, co nám poskytuje příroda kolem nás. Bere člověka jako jeden celek a pomáhá mu tak na všech úro... číst celé
Zobrazit všechny články
Slovensko

Další podání na Slovenskou poštu je plánováno na 20. 10. 2022. Uzávěrka objednávek 17. 10. 2022 v 10:00 hod. Pro ceny v eurech přepněte prosím měnu v horním řádku vpravo.

  1. Úvod
  2. Nové knihy
  3. Minařík Květoslav: Lao-c'ovo Tao-te-ťing

Minařík Květoslav: Lao-c'ovo Tao-te-ťing

autor komentuje Lao-ceovo dílo staré přibližně 2500 let na základě svých souhlasných duchovních zkušeností ( 157 str. V5) (vydání Canopus XXXX)

"Tao je prázdné, ale působí-li, zdá se nevyčerpatelné. Ó, nejhlubší! Zdá se praotcem všech věcí. Jestliže zmírníme jeho ostrost, osvobodíme je od zmat... celý popis
Dostupnost
nová (prodáno více než 100 ks) 3 ks
Doporučená cena:
180 Kč
167 Kč
152 Kč
bez DPH
ks
Číslo produktu:CA020-J8žlV5-342
EAN kód:9788085202342
Nakladatel:Canopus
Autor:Mi
Barva:žl
Hlídat cenu / dostupnost
Bližší informace

"Tao je prázdné, ale působí-li, zdá se nevyčerpatelné.

Ó, nejhlubší! Zdá se praotcem všech věcí.

Jestliže zmírníme jeho ostrost, osvobodíme je od zmatku, zeslabíme jeho lesk a připodobníme je k zrnu prachu, pak se nám bude zdát, že zde zřetelně je.

Nevím, co je zrodilo.

Předchází před praotcem jevů."


  1. Když mudrc abstrahuje myslí od přírody jako souboru hmotných jevů, začne vidět prázdnotu podobnou zemskému prostoru, prosvíceném slunečním svitem. Tato prázdnota v něm budí extatické stavy mysli. Když si přitom dobře uvědomuje sebe, identifikuje tuto prázdnotu jako tao. Kvalitativně je totiž faktorem duchovním, který neustále působí, a to především tak, že probouzí blaženosti v těch, koho zasahuje. A jelikož jsou blaženosti prvotním stavem životního rozvoje, dovozuje mudrc, že tao působí nevyčerpatelně jako popudový faktor stvoření. Je tedy prázdnotou permanentně působící na přírodu, již podněcuje k rozvoji na úrovni životnosti; V jiném vyjádření je ničím, které dává vznik všemu, co existuje.
  2. Řekl jsem, že tao je popudový faktor stvoření. Proto je považováno za "otcovský" princip stvoření, tj. obsahuje energie, které jakmile se dostanou do pohybu, tvoří kvanta, která se pak jako emise sbalují a vytvářejí všechno projevené. Samo tao však zachovává svůj charakter; emise jakožto faktory stvoření nemají již jeho povahu, protože jejich existence je podmíněna pohybem, to je prostorem a časem. Tak se zdá být tao původcem všeho; jeho charakter odlišný od charakteru tvorby neposkytuje naprostou jistotu, že tomu tak skutečně je, ale dá se vyvozovat, že je z toho, že podstata stvořeného se podobá tao.
  3. Jakkoli povahu tao neodlučujeme od povahy podstaty bytí, za samo bytí je nepovažujeme; když jeho překvapující vlastnost působit zeslabíme přesvědčením, že je věcí blízkou chápání mudrce, zjistíme, že je významným činitelem v bytí, jeho nejvnitřnějším projevem, ba přímo hybností. Bez tao totiž, jak poznává mudrc, nemůže nic existovat, protože to postrádá schopnost sebeuvědomění.

(str. 25)

Zboží zařazeno v kategoriích
E-novinky jednou za 14 dnů
při zájmu o zasílání novinek vložte prosím Váš e-mail
Neváhejte se zeptat:
Po-Pá 10-18, ve středu do 20 hodin
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz