Přebývají Vám doma knihy? Odvezeme je či vykoupíme. Libovolný stav. Libovolný žánr. V Praze do 48 hodin.
Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Poslední články
31.01.2023
Ukázka textů k zamyšlení, které zájemcům rozesíláme e-mailem
Níže najdete po jednom ze zamyšlení, která budeme zájemcům rozesílat počínaje čtvrtkem 9. 2. 2023 - každý den po dobu 21 dnů. Vybrat si můžete ze 4 kn... číst celé
28.01.2023
Náš starý (hnědý) obchod sloužil 22 let - nyní jsme jej již museli vypnout
Po dvou letech souběžného provozu přišel čas náš starý (hnědý) obchod vypnout. Stalo se tak nakonec především z technických důvodů, protože vzhledem k... číst celé
19.01.2023
Vykuřovadla od Rymerů - kvalita, na kterou se můžete spolehnout
V dnešním článečku bychom se rádi zmínili o našem oblíbeném dodavateli, firmě Rymer, kterou již dlouhá léta vedou manželé Michael a Eva Rymerovi. Setk... číst celé
Zobrazit všechny články
Blog
20.03.2023 E-novinky
Tajnosti egyptské (nové vydání po 10 letech) | seznam osvícených a probuzených | OdvezemeJe (chcete-li) - novinky k 16. 3. 2023
Novinka z Bohemica Books - Thomas R. Verny: Mysl celého těla - do 22. 3. 2023 s prémií zdarma číst celé
Texty k zamyšlení - šestý běh od 6. 4. 2023
zájemcům zasíláme po dobu 21 dnů každý den jeden odstaveček z vybrané knihy - aby Vás pak zamýšlení více bavilo, slibujeme těm, kteří vydrží (a dosud ... číst celé
07.03.2023 E-novinky
Emoční karty Věry Scherer | Prázdné křeslo Rabi Nachmana | kolik stupňů máme doma? - novinky k 2. 3. 2023
Pokud se Vám rozesílání úryvků líbilo a myslíte, že by někoho dalšího oslovilo, pošlete mu odkaz. Počet příjemců není nijak limitován. číst celé
Zobrazit všechny články
Slovensko

Další podání na Slovenskou poštu je plánováno na 12. 4. 2023. Uzávěrka objednávek 5. 4. 2023 v 10:00 hod (v případě plaltby předem musí do této doby dorazit i platba). Pro ceny v eurech přepněte prosím měnu v horním řádku vpravo.

  1. Úvod
  2. Nové knihy
  3. Svoboda Jan: Lidský vztah a jeho role při řešení problémů

Svoboda Jan: Lidský vztah a jeho role při řešení problémů

výchovné potíže dětí (od 3 do 15 let) z praxe a jejich ne vždy standardní, nicméně zralá řešení (vulgarita s agresí,nespoutaná spontaneita,samotář...) ( 161 str. B5) (vydání Livingstone 2020)

Bitkař (agresivní chování) Problém: agresivní výpady k dětem Cíl: omezení až změna chování Aktér: Vašek, 5 let Informující: učitelka mateřské školky O... celý popis
Dostupnost
nová - máme 5 ks
Doporučená cena:
249 Kč
232 Kč
211 Kč
bez DPH
ks
Číslo produktu:LI089-N2žlB5-775
EAN kód:9788075511775
Nakladatel:Livingstone
Autor:Sv
Barva:žl
Hlídat cenu / dostupnost
Bližší informace
Bitkař (agresivní chování)

Problém: agresivní výpady k dětem

Cíl: omezení až změna chování

Aktér: Vašek, 5 let

Informující: učitelka mateřské školky

Otec Vaška vykazuje v době opilosti prvky hrubého vyjadřování a chování. Matka nedokáže zabránit výpadům otce, nelze vyloučit i její občasnou fyzickou inzultaci. Dva starší sourozenci Vaška mají jiného otce, nestýkají se s ním. Všechny děti jsou ve stejném pokoji, podle vyprávění Vaška lze jejich přístup chápat až jako šikanu, pokud jim neposlouží podle jejich přání. Doma se nepravidelně v noci pomočí, bývá za to staršími sourozenci vysmíván. I v mateřské škole hůře usíná, podle projevů bázlivě (?). Matka uvádí, že nerad chodil spát sám, chtěl být s ní, "protože nemohl ve své posteli moc plakat", rušilo to starší sourozence. Do mateřské školy dochází zhruba rok. Není mezi dětmi oblíbený, protože vyvolává konflikty, pokud nemůže k nějakému dítěti blíže, plive po něm. Má větší toleranci k bolesti, nevadí mu, když fyzicky vyspělejší chlapci reagují na jeho chování stejnou formou. Učitelky respektuje pouze z pozice síly a moci, snad tuší, že je potřebuje. Řád a pravidla dodržuje v případě, že je chápe jako pro sebe výhodné (umýt si ruce před jídlem, čas na oběd, svačina a podobně). Mateřskou školu navštěvuje pravidelně, nebývá nemocný.

Základní sociální potřeby

Potřeba místa: podle získaných údajů není v rodinném prostředí dostatečně sycena v žádné úrovni. Nesycení by tak mohlo být jedním z logických důvodů chování (nerespektování místa druhých, agresivní obrana místa, věci, kterou považuje za svou, útok jako preventivní obrana).

Potřeba bezpečí: nedosycena, základním důvodem je chování starších bratrů (11 a 13 let), kdy je velmi pravděpodobné, že dochází mezi sourozenci nejen ke sporům verbálním a to i v přítomnosti rodiče, rodičů v domácnosti.

Podnět, péče, výživa: sycení z hlediska současné celospolečenské normy nižší, učení se nápodobou (následování podnětů a péče) je ve smyslu vzorových osob spíše patologické.

Opora, podpora: na pochvalu reaguje rozpačitě, pokud je oceněn dítětem, nereaguje. Nemá proto tendenci někomu vyhovět, být lepší, něco pro někoho udělat. Fyzický dotek - ačkoliv zřejmě v rodině vyžadoval (od matky), nebylo dostatečně dosycováno. Fyzický kontakt s učitelkami nevyhledává, ale přijímá.

Limit: respektuje pouze opakovaně vyžadované a dozorované. Pokud chápe sdělení jako příkaz, rychle přechází do rozhořčené opozice, případně verbální až fyzické agrese.

Vedení: Učitelkám v mateřské škole byl zaslán materiál z výzkumů, který ukazuje souvislost mezi nedostatkem laskavých doteků ze strany pečujících osob a lidskou agresivitou. Principem jde velmi pravděpodobně o pudový základ, přirozenou formu chování k přežití. Také získaly informace o projevech dětské deprese. Cílem informací bylo oslabit již vzniklé předsudky a zároveň podpořit snahu vést dítě ke změně a nevyhovět tlaku rodičů dalších dětí k vyloučení Vaška z kolektivu.

  • Na poradě učitelky zvažovaly, na co je možné u Vaška navázat případnou změnu, tedy co dobře funguje směrem k jeho socializaci. Shodovaly se, že jej zklidňují doteky a informace nabízející představu o změně činnosti dříve, než je změna (příkaz) oznámen dalším dětem. Jako potvrzující reakci uváděly snížení intenzity hlasu, pomalejší tempo řeči a projev zájmu o činnost, která bude následovat. Naopak, čím direktivněji - tón hlasu, úsečnost a další - je příkaz vysloven, tím je pravděpodobnější, že Vašek se bude tvářit, že neslyšel, tedy příkaz vytěsní, případně nastane prudká opoziční reakce.
  • Vašek byl seznamován se změnami dříve, než ostatní děti a během oznamování se vyučující Vaška dotýkala s cílem dosáhnout očního kontaktu. Podle získaného písemného materiálu aplikovaly učitelky v rámci možností směrem k dítěti zklidňující doteky během hry (učitelka pokládala Vaškovi ruku mezi lopatky, na ramena, při odpoledním klidu byly využívány plošné doteky na sakrální oblasti a mezi lopatkami a další). Při verbálním projevu dítěte byla používána metoda Reflexe - komentování, kdy vyučující nejdříve opakuje klíčová slova sdělení dítěte, až pak navazuje svou odpovědí.
  • Byly opakovaně využívány kontaktní hry (viz publikace autorek Eva Svobodová, Soňa Hermochová a další) s cílem dosáhnout kontaktů propojených s příjemnými zážitky a prohloubit vazby mezi dětmi. (Například děti sedí v kruhu a jedno druhému kreslí na záda jedno z čísel, která mají před sebou jako předlohu; hra na strom a medvěda, kdy jedno dítě je opřeno čelem ke stěně, druhé se tře o jeho záda, jako když se medvěd otírá o strom a další).
  • Vašek byl důsledně převáděn do oddělení obohaceným přechodovým rituálem: než došlo na běžný rituální přechod využívaný u dětí, pro které je toto významné (pohyb po místnosti v doprovodu učitelky, pojmenovávat činnosti dětí a další), procházel Vašek "bránou". Jednalo se o prolézací tunel zhruba 2 m dlouhý s tím, že po té, co jím Vašek prošel a zazvonil na zvoneček, "byl ve školce", kde platila jiná pravidla - "co bylo venku před školkou, jsi tam nechal a teď jsi tady". Ostatní děti mohly/nemusely, tunelem procházet, podle své nálady. Vašek jím procházel pravidelně, občas i během dne, pokud bylo třeba razantnější zklidnění.
  • Situace se výrazně zklidnila až po té, co Vašek získal díky změně svého chování dva kamarády. Oba byli vyspělejší jak fyzicky, tak mentálně. Nezávisle na sobě Vaška akceptovali a Vašek respektoval jejich příklad nápodobou.

(str. 69)

Zboží zařazeno v kategoriích
E-novinky jednou za 14 dnů
při zájmu o zasílání novinek vložte prosím Váš e-mail
Neváhejte se zeptat:
Po-Pá 10-18, ve středu do 20 hodin
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz