Další podání na Slovenskou poštu je plánováno na 26. 5. 2022. Uzávěrka objednávek 23. 5. 2022 v 10:00 hod. Pro ceny v eurech přepněte prosím měnu v horním řádku vpravo.
- Úvod
- Nové knihy
- Zdražil Tomáš: Rudolf Steiner a Praha-Osobnosti,instituce,impulzy
Zdražil Tomáš: Rudolf Steiner a Praha-Osobnosti,instituce,impulzy

- Bližší informace
- Komentáře 0
- Zdražil Tomáš: Rudolf Steiner a Praha-Osobnosti,instituce,impulzynová - máme 1 ks203,00 Kč184,55 Kč bez DPH
Skutečnost, že se Franz Kafka o Steinerovu theosofii zajímal, je obecně známa. Většinou se ale ví pouze o krátké epizodě v souvislosti s osobním setkáním s Rudolfem Steinerem roku 1911. Jestliže však známe vztahy kroužku Berty Fantové k Rudolfu Steinerovi a theosofii a bereme také ohled na dopis Kafky Steinerovi z roku 1910, musíme se na Kafkův poměr k theosofii dívat poněkud jinak.
Franz Kafka patřil k pravidelným návštěvníkům Fantových a zde se zřejmě poprvé setkal se jménem Rudolfa Steinera a diskuzemi o theosofii. Pravděpodobně také navštívil Steinerovy pražské přednášky roku 1908 a 1909, které se konaly ve stejné ulici, kde Kafka bydlel - v sále českého obchodního spolku Merkur v dnešní Pařížské ulici. 31. 3. 1910 také Kafka Steinerovi adresoval dopis, podle kterého lze usuzovat, že mezi Kafkou a Steinerem muselo dojít k hovoru už před tímto datem. V Kafkové knihovně se navíc nacházela dvě díla, z nich jedno Rudolf Steiner přímo napsal, druhé vydal a opatřil úvodem. Nejrozsáhlejším a nejzajímavějším přímým pramenem pro vztah Franze Kafky a Rudolfa Steinera jsou dva Kafkovy zápisy do deníku (26. 3. a 28. 3. 1911), kde si poznamenal dojmy ze Steinerovy přednášky. Deníkové zápisy obsahují také nepodstatné, ale tehdejší theosofy i netheosofy charakterizující drby a legendy, které se kolem osoby Rudolfa Steinera tvořily, a především části autorova soukromého rozhovoru se Steinerem (28. 3.)....
(str. 99)