Přebývají Vám doma knihy? Odvezeme je či vykoupíme. Libovolný stav. Libovolný žánr. V Praze do 48 hodin.
Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Poslední články
31.01.2023
Ukázka textů k zamyšlení, které zájemcům rozesíláme e-mailem
Níže najdete po jednom ze zamyšlení, která budeme zájemcům rozesílat počínaje čtvrtkem 9. 2. 2023 - každý den po dobu 21 dnů. Vybrat si můžete ze 4 kn... číst celé
28.01.2023
Náš starý (hnědý) obchod sloužil 22 let - nyní jsme jej již museli vypnout
Po dvou letech souběžného provozu přišel čas náš starý (hnědý) obchod vypnout. Stalo se tak nakonec především z technických důvodů, protože vzhledem k... číst celé
19.01.2023
Vykuřovadla od Rymerů - kvalita, na kterou se můžete spolehnout
V dnešním článečku bychom se rádi zmínili o našem oblíbeném dodavateli, firmě Rymer, kterou již dlouhá léta vedou manželé Michael a Eva Rymerovi. Setk... číst celé
Zobrazit všechny články
Blog
20.03.2023 E-novinky
Tajnosti egyptské (nové vydání po 10 letech) | seznam osvícených a probuzených | OdvezemeJe (chcete-li) - novinky k 16. 3. 2023
Novinka z Bohemica Books - Thomas R. Verny: Mysl celého těla - do 22. 3. 2023 s prémií zdarma číst celé
Texty k zamyšlení - šestý běh od 6. 4. 2023
zájemcům zasíláme po dobu 21 dnů každý den jeden odstaveček z vybrané knihy - aby Vás pak zamýšlení více bavilo, slibujeme těm, kteří vydrží (a dosud ... číst celé
07.03.2023 E-novinky
Emoční karty Věry Scherer | Prázdné křeslo Rabi Nachmana | kolik stupňů máme doma? - novinky k 2. 3. 2023
Pokud se Vám rozesílání úryvků líbilo a myslíte, že by někoho dalšího oslovilo, pošlete mu odkaz. Počet příjemců není nijak limitován. číst celé
Zobrazit všechny články
Slovensko

Další podání na Slovenskou poštu je plánováno na 3. 4. 2023. Uzávěrka objednávek 29. 3. 2023 v 10:00 hod (v případě plaltby předem musí do této doby dorazit i platba). Pro ceny v eurech přepněte prosím měnu v horním řádku vpravo.

  1. Úvod
  2. Rozhovory
  3. Rozhovor Lenky Beňové
Rozhovor s Lenkou Beňovou

Jan Jelínek (JJ): Děkuji za knihu "Matka Dceři", kterou jste napsala. Vnímám z ní, že Vaším hlavním posláním je pomáhat ženám s vlastním přístupem k průběhu tak posvátné věci, jakou je porod. V čem se na Vás mohou obrátit, i když určitě dobrou zprávou je i jen to, že to někdo má odvahu dělat "jinak".

Lenka Beňová (LB): Děkuji Vám, Jane, že věnujete pozornost mé knize.

Pomáhám ženám důvěřovat svému cítění. To je pomoc a podpora, kterou ženě poskytuji.  Stát se ženou, kterou cítím, že jsem. Stát se ženou, kterou si přeji, chci a  potřebuji se stát, kvůli sobě a pro sebe.                                               

Ženy se na mne obracejí se vším, co se týká ženství a mateřství.  Od přípravy na početí, v přípravě na porodní proces, po porodu  i později v mateřství ohledně péče a vztahu se svým dítětem.  Rozsah je široký a individuální dle aktuálního stavu a potřeb ženy,  podstata však zůstává stejná a tou je naučit se důvěřovat svému cítění. 

V porodním procesu se žádá, aby žena konala, jak cítí, že potřebuje teď. To je podstata nás žen a obsahem naší přípravy na mateřství a porodní proces. Naučit se důvěřovat tomu, co cítíme a konat v přímý prospěch sebe v životě a v porodním procesu pro sebe a tím i dítě, v porozumění. 

Pomáhám ženám připravit se na porodní proces a mateřství.  Rozumět řeči, signálům a vnitřnímu prostředí svého těla, které je k nám pravdivé bez ohledu na to, co si myslíme. Pomáhám ženám porozumět  porodnímu procesu a vnímat jeho podstatu a souvislosti toho, jak a čím tvoříme, my ženy, jeho průběh. Osvětluji ženám celé dění  porodního procesu od momentů před zahájením porodu až do momentu zrození se děťátka, prostřednictvím stavu našeho těla, řeči a signálů, které nám naše tělo vysílá. Rozumět tomu, co nám naše tělo sděluje a konat. Pomáhám a učím ženy vnímat sebe prostřednictvím vzájemné interakce se svým tělem.


JJ: Doktoři za mých dob se v klasické porodnici tvářili trochu tak, že porod provedli "oni". A rozhodně, že ví nejsprávněji, jak vše provést. Myslíte, že v dnešních dobách je již přístup příznivější? Setkal jsem se v nedávné době s označením porodnice, která z tohoto pohledu nebyla nic moc, za "baby friendly", což je spíše smutné. Jaká je Vaše zkušenost?

LB: Mám podobné osobní zkušenosti,  které pro mne byly právě tím odrazovým momentem, když jsem se rozhodla, že své třetí dítě porodím sama doma. V ten moment se začalo v mém životě odehrávat  něco jinak a čemu jsem ještě tehdy nerozuměla. 

Současný stav ohledně porodů v ČR a SR není  smutný. Je to tak, jak to je. Je to obraz mentálního nastavení společnosti a toho, co si o porodu myslíme. Obraz  (historie) vytvořený ze lpění na strachu z možných následků  bez porozumění  hlubších souvislostí toho, co následku předcházelo a vnímání samotné podstaty porodu.  

Porodní proces je životní situace i mezník v životě ženy, na který se potřebujeme připravit, abychom si důvěřovaly nejen v procesu, ale i jako mámy v mateřství. Je to silný proces a každá žena se v něm učí konat kvůli sobě,  sama za sebe a své dítě. Učíme se  důvěřovat sobě, svému tělu a tomu, co cítíme a konat pro sebe. To stejné je podstatou porodního procesu. 


JJ: Teď promluvím trochu skeptičtěji. Třeba naše dvojčata se narodila narychlo v sedmém měsíci a obě dohromady měla jen málo přes 2 kg. Co by se mohlo stát v domácím prostředí? Jak je to vlastně správně? Musí si to každý procítit sám?

LB: Co by se mohlo stát? To nevím. Vše je možné,  doma i v nemocnici. To, co je zjevné je následek a nelze mi se k němu vyjádřit konkrétně, bez hlubšího znání.  

Jedno je jasné, a to, že porodní proces je spravedlivý ke všem stejně. K matce i dítěti/dětem rovnocenně. Proto,  ač se dělo tzv. předčasně,  v sedmém měsíci bylo to v nejlepším možném času a prostoru pro všechny, tedy vaši ženu i děti. To, co dítě potřebuje odjakživa, dnes a navěky je  láska a teplo matky, mateřské mléko, prostor a čas pro nabrání potřebných sil a pokoj. V porodnici se dnes učí skloubit pravidla/medikaci s tím, aby děťátko mohlo a dostalo vše potřebné od matky.

Západní medicína podává pomocnou ruku v řešení následků, kterým lze v mnohých případech předcházet v přípravě na porodní proces. Medicína slouží člověku a je pomocnou rukou k tomu, aby mohl člověk přežít určité následky. Přežití není podstatou porodního procesu. Tou je život a k němu patří i smrt. Toto uvědomění je součástí přípravy ženy na  porodní proces na hlubší úrovni než fyzické. Když je v porodním procesu potřeba vnější pomoci, žena to cítí a žádá. Pak přicházejí ti, kteří nám můžou poskytnout pomoc. Ne dřív ani později. V pravý čas.  

Jak je to správně?  Každá životní situace nám přináší  možnost vyjádřit se a konat tak, jak situaci vnímáme a jak se v ní cítíme sami,  upřimně a otevřeně k sobě a za sebe. Tomu se učíme. Stáváme se ženami, jakmile opustíme mentální prostor dcery který se zrcadlí vně v našem rovnocenném vztahu s vlastními rodiči.  Prožité situace, které jsme přijali a porozuměli jim do hloubky se stávají naší moudrostí a bohatstvím našeho života. Nelze žít radostně a ve strachu zároveň. Až se bojíme učinit rozhodnutí z cítění  pro naučené přesvědčení a strach v domnění toho, abychom něčemu zabránili,   je to iluze. Pořád se něco v životě děje a  pořád se může cokoliv stát. Můžeme na to něco a co kdyby pořád myslet a bránit tomu v mylném domnění,  nebo se učíme čelit situacím, jak nejlíp dokážeme, tím že je do svého života přijímáme. To, co se odehrává mezi zrozením a smrtí je život, a je na nás, co jsme schopni pro sebe ve svém životě udělat my sami. Smrt je součást života a tedy i porodního procesu. Strach o dítě  bývá velmi silný, je však k připomenutí toho, že se jedná o náš strach. Tedy je jasné na čem a kdo má pracovat. Tím posilujeme důvěru v sebe, v život.  Když se naučíme se strachem pracovat my sami, učíme a vedeme k tomu i své děti. O tom je život. To se učíme my a to jsou hodnoty, které předáváme dál svým dětem tím, že to žijeme my sami. 

Cítit strach a vnímat nebezpečí je rozdíl. Pomáhám ženě naučit se rozeznat tyto dva zcela odlišné momenty i prostřednictvím svého těla. S touto obavou přichází ke mně každá žena která se připravuje na porodní proces a přeje si ho prožít doma. Každá si potřebuje věřit a vědět, že to dokáže rozeznat.

Věříme si pak o to víc, když máme jasno, o co jde.   


JJ: Plácání po zadečku a odnesení novorozence pryč od matky? Nebo se to už nyní nedělá?

LB: Dělá se to čím dál méně. Za každou momentálně dějící se změnou stojí  žena, která cítí = ví co chce, rozumějíc souvislostem. Z informací, které žena získává v přípravě na porodní proces, se jí krok za krokem skládá i obraz toho, co si přeje ona sama a ten obraz může a má následovat. Když si přeje rodit v nemocnici, může si sepsat porodní plán,  ve znění toho, co si přeje znajíc situaci z pohledu porodnice. Když si žena přeje porodit doma, příprava obsahuje i znalost toho co dělat po samotném aktu porodu. Žena svou přípravou buduje důvěru a jistotu v sebe a v to, že bude vědět, jak konat. Pak cítí v sobě, že je připravená a tak vstupuje do porodního procesu. Čím více se žena připravuje, vnímá a cítí, co si přeje, a tak koná k naplnění přání ona sama, bez očekávání  doma i v porodnici a zůstává otevřená k možnostem. Vnější informace jsou pomůckou v zorientování se v nás a  v tom, co potřebujeme. Základna je cítění ženy, ze které vychází, teď.

Když se žena rozhodne přivést své dítě na svět v nemocnici, má na to důvod a má si být vědoma toho, že se může a má vyjádřit ke všemu co se týká jí i dítěte. Žena je ta,  která dává souhlas a vyjadřuje se ke všemu co se týká jí i dítěte s ohledem na svůj aktuální stav a stav svého dítěte. Do nemocnice přichází s tím, že ví co chce, a otevřeně a jasně žádá a komunikuje, bez podřízení se. S láskou a úctou k sobě. 

Žena je zodpovědná za sebe a dítě, i legislativně.  

Systém nemocnice a postoj personálu se posouvá  vpřed s každou ženou, která ví "o čem je porod", ví co chce, a jde si za tím.  Žena, která respektuje porodní proces a sebe v něm, je respektována. 
S každou ženou, která "ví kam kráčí" se posouvá i systém, který je pružný a v přímé úměře reaguje na potřeby ženy a vědomí žen dané společnosti.


 JJ: Porodu s porodní asistentkou rozumím. Vy však jdete ještě dále a, pochopil-li jsem správně, pomáháte ženám připravit se na porod zcela vlastními silami. Nejsou pak nebezpečím pochybnosti a předprogramování, že porod se má "přenechat" odborníkům?

LB: Ano je to tak. Na začátku i na konci svého života stojí (jednoduše řečeno) žena.  Porodní proces a mateřství je součástí  našeho života,  proto je příprava na něj naše záležitost. Jedná se o přípravu ženy - sebe na svou další životní etapu, uvědomujíc si, že průběh porodního procesu máme ve svých rukou. 

Od rozsahu a způsobu přípravy a prožitku z porodního procesu se odvíjí do našeho života mnohé.

Ovlivňuje to  způsob prožívání našeho mateřství, budování si vztahu se svým dítětem a vedení svého dítěte, učení se životu v určitých hodnotách, které mu předáváme tím, že v nich žijeme my sami.  

Pochybnosti jsou součástí života člověka do momentu, kdy si uvědomíme a poznáme toho, kým jsme.

Pochybnosti jsou úžasné. Už jen proto, že se objeví a pokládají tu samou otázku tím stejným stylem, učí člověka vnímavosti a důvěře v sebe. Pochybnosti nás odjakživa pomáhají posouvat se vpřed i napříč  prvotnímu odporu, který pramení z nevědomí, a který je naší vlastní výzvou.  Pořád a ve všem se "přeprogramováváme", to je pohyb. To je život. To je (v mém případě) pramen radosti z poznání sebe a porozumění si. 


JJ: Co udělat s nervózním tatínkem? Není to větší problém než všechny obavy vlastní?

LB: Tatínkovi je nejlepší objasnit porodní proces mechanicky a logicky, ať rozumí tomu, co se odehrává v těle ženy při porodu. Vysvětlit mu, jak na své tělo vplýváme, jakého stavu potřebuje žena v porodním procese dosáhnout, a co se v tomto stavu děje i v těle ženy.   Muži je tím vše jasné a začne vnímat sebe a to, co může pro lehkost dění udělat on "z venčí" pro ženu (když jej žena žádá). Muž stejně jako žena potřebuje porodu porozumět i na fyzické úrovni. To znamená rozumět "mechanice" porodního procesu v těle a vědět jak a čím žena tvoří a ovlivňuje jeho jednoduchý a hladký průběh.

Pak má muž jasno a ví/vnímá co může a má dělat on sám, když se začne dít. 


JJ: Jak dlouho již u porodů asistujete? Zažila jste i nějaké komplikovanější situace? I když věřím, že ve velké většině případů je to naopak krásné. Takové propojení.

LB: Zažila jsem komplikaci, a to hned při první zkušenosti před 6,5 lety u porodu na dálku,  po telefonu. Vše dopadlo dobře. Učila jsem se důvěřovat sobě a rozlišit nebezpečí od strachu  a pracovat se svým strachem. Tahle zkušenost byla nádherná a zároveň dosud jediná "komplikace" se kterou jsem se setkala. Zavála mne na cestu hlubšího vnímání a porozumění porodu. V učení se poskytovat ženě pomoc na celostní úrovni. 

Každá spolupráce, podpora, pomoc a propojení se se ženou je  krásné svým vlastním a jedinečným způsobem. To je část bohatství, které naplňuje mne i můj život. Jsem vděčna za své poslání, kterého nalezení předcházelo porozumnění a poznávání sebe, ženy, matky a zažitých porodních procesů mých dětí a zkušeností z mého života. 


JJ: Pro koho hlavně je Vaše knihy určena? Máte nějaké další plány do budoucnosti?

LB: Kniha je pro všechny, koho zajímá porodní proces v jeho celé kráse a rozsahu, který lze prostřednictvím knihy vnímat a cítit. A samozřejmě kniha je pro všechny ženy, které se připravují  na porodní proces a mateřství. 

Z celé hloubky své duše si přeji, ať se porodní proces stává jedním z nejkrásnějších momentů života ženy. Ať zažíváme tu nádhernou energii živosti, kterou dítě přináší svým zrozením se na svět.  Ať nás tato energie naplní  v  každé buňce našeho těla.  A uvědomíme si kým jsme a jak jsme se k tomu blaženému stavu "dopracovali". A tím samým naplníme dny našeho dalšího žití.  Spokojená žena = spokojené dítě = spokojená rodina. 

Mou ideou i plánem je nadále podporovat rozvoj vědění o porodním procesu na celostní úrovni a pomoc ženě v přípravě na porodní proces a mateřství. Pomoc dětem přicházet na svět v lásce a úctě, kterou projevují jejich mámy sobě.  
 
Jane, děkuji vám za vaše otázky. Přeji vám krásný a porozuměníplný čas.

S láskou a radostí,  Lenka Beňová


JJ: Děkuji Vám za rozhovor.

E-novinky jednou za 14 dnů
při zájmu o zasílání novinek vložte prosím Váš e-mail
Neváhejte se zeptat:
Po-Pá 10-18, ve středu do 20 hodin
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz